Narodowa Wystawa Rolnicza

W dniach 30.11.-02.12.2018 roku miało miejsce wielkie święto polskiego rolnictwa i polskiej wsi. W Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Narodowa Wystawa Rolnicza zorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedsięwzięcie to wpisało się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa miała na celu pokazać, jak zmieniała się polska wieś na przestrzeni tych lat. Zaprezentowano urządzenia i maszyny związane z najnowocześniejszym rolnictwem, rolnictwem precyzyjnym, gdzie do produkcji wykorzystywane są satelity i drony. Na wystawie można było zapoznać się również z osiągnięciami w hodowli roślin i zwierząt.

W wystawie wzięło udział ponad 200 wystawców - producenci i przetwórcy rolni, koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne, muzea, instytuty badawcze oraz uniwersytety przyrodnicze.

Nasz Uniwersytet został zaproszony do wzięcia udziału w tym wielkim wydarzeniu. Uczelnię reprezentowały dwa wydziały: Rolnictwa i Biotechnologii oraz Hodowli i Biologii Zwierząt. Na stoisku UTP prezentowaliśmy nasze osiągnięcia naukowe, najnowsze projekty badawcze oraz Studenckie Koła Naukowe. W dniu otwarcia tj. 30 listopada, Prezydent Polski Pan Andrzej Duda wspólnie z Panem Janem Krzysztofem Ardanowskim, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odwiedzili naszą ekspozycję. Pan Prezydent RP wysłuchał informacji o naszej uczelni oraz najnowszym projekcie realizowanym na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii, a dotyczącym pierwotnych form pszenic okrągłoziarnowej i perskiej, które charakteryzują się podwyższoną wartością odżywczą. Na koniec przyjął od pracowników WRiB bochenek chleba, który upieczony został z mąki pradawnych zbóż.  

Przez wszystkie dni wystawy nasze stoisko przyciągało rzeszę zainteresowanych, zarówno najmłodszych, jak i starszych. Spotkaliśmy się z wieloma oznakami sympatii wśród odwiedzających, a często okazywało się, że to nasi absolwenci, z których nie jeden pamiętał jeszcze Akademię Techniczno-Rolniczą. 

 

Zapraszamy o obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia. --> Przejdź do galerii